Nekilnojamo turto pardavimo mokesčiai

Pardavus nekilnojamą turtą kartais sulaukiama Valstybinės mokesčių inspekcijos kvietimo ir tas kvietimas nėra malonus. Džiaugsmas, pardavus gera kaina, virsta ašaromis mokesčių inspekcijos kabinete, skolomis ir delspinigiais valstybės biudžetui. Ašaros ir neviltis būna dar didesni, kai pardavęs asmuo supranta, kad jam tereikėjo pasidomėti prieš, kad būtų išvengta priskaičiuoto gyventojų pajamų mokesčio ar išvengta baudų ir delspinigių, laiku įvykdžius visas prievoles.

Prieš parduodant nekilnojamą turtą svarbu įvertinti, kad gyventojo nekilnojamo turto pardavimo pajamos apmokestinamos 15 proc. tarifu.

Nekilnojamo turto pardavimo pajamos, tai gautas gyventojo pelnas iš nekilnojamo turto pardavimo. Taigi jeigu nekilnojamas turtas parduodamas nuostolingai (už mažesnę kainą, nei buvo įsigytas), tai mokėti gyventojų pajamų mokesčio nereikės.

Svarbu atsiminti, kad kai turtas parduodamas pelningai, tai gyventojų pajamų mokestis apskaičiuojamas pagal formulę:

(turto pardavimo kaina – turto įsigijimo kaina – privalomi mokėjimai) *15 proc. = mokėtinas gyventojų pajamų mokestis

Pardavimo pajamas (pelną) sumažina privalomų mokėjimų išlaidos. Tai su parduodamu nekilnojamu turtu susiję teisės aktuose nustatyti mokėjimai, kurie gali būti, pvz.: valstybinė rinkliava; atlygis notarams; mokestis Registrų centrui; privalomas mokestis parduodant turtą už geodezinius sklypo matavimus ir pan. Svarbu atsiminti, kad gyventojas norėdamas atimti privalomus mokėjimus, turi juos įrodyti atitinkamais šių sumų sumokėjimą patvirtinančiais dokumentais.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme yra įvardinta ir išimčių, kada šio mokesčio mokėti nereikia, nepriklausomai nuo to ar buvo parduota pelningai ar ne. Mokėti gyventojų pajamų mokesčio nereikia, kai:

  • turtas įsigytas prieš 10 metų (GPMĮ 17 str. 1 d. 28 punktas).

  • arba parduodant butą ar gyvenamą namą pastaruosius 2 metus buvo deklaruota gyvenamoji vieta (GPMĮ 17 str. 1d. 53 punktas).

  • parduodamame būste gyventojas deklaravo savo gyvenamąją vietą trumpiau nei 2 metus, tačiau per vienerius metus nuo šio būsto pardavimo nusipirko ir deklaravo savo gyvenamąją vietą kitame būste (GPMĮ 17 str. 1d. 54 punktas).

Visos lengvatos yra pririštos prie terminų ir turto įsigijimo datos. Ši data, tai:

  • turto pirkimo data;

  • turto dovanojimo data;

  • paveldėjimo data – turto palikėjo mirties data;

  • kai paveldi sutuoktinis, o turtas priklausė sutuoktiniams bendrosios nuosavybės teisę, tai turto įsigijimo data bus laikoma data, kai sutuoktiniai šį turtą įsigijo.

Todėl pardavimo momentu labai svarbu įsivertinti kada turtas įsigytas, o planuojant parduoti ir susitikrinti deklaruojamą gyvenamąją vietą, kuri dažnai dėl žmogiškų priežasčių būna kita. Gal išlaukti reikia tik kelias savaites, o gal mėnesius, o gal parduodant įsivertinti, kad reikės mokėti gyventojų pajamų mokestį ir padidinti kainą. Tik atlikus namų darbus prieš parduodant galima išvengti prievolės mokėti gyventojų pajamų mokestį ar išvengti to nemalonaus Valstybinės mokesčių inspekcijos dėmesio ir priskaičiuotų baudų ir delspinigių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.