Individualios veiklos pajamos. Pinigų ar kaupimo principas.

 

Asmenims, vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą, daug neaiškumų kyla dėl to, kad pajamos gali būti pripažintos dviem būdais:

  • pinigų apskaitos principu;
  • kaupimo apskaitos principu.

Kas slypi už šių apskaitos būdų? Kaip neapsirikti, kaip teisingai pasirinkti ir kaip žinoti, kada galimas kaupimo, o kada – pinigų apskaitos principas?

Šie du pajamų apskaičiavimo principai taikomi apskaitoje užfiksuojant paslaugų ar prekių pardavimą. Jie nusako pajamų registravimo apskaitoje momentą. Dažnai lengva sumaišyti pajamas ir apmokestinamąsias pajamas (pelną). Tačiau tai du visiškai skirtingi dalykai.

Pajamos = pardavimai

apmokestinamos pajamos (pelnas) = pajamos – išlaidos.

Būtent kaupimo ir pajamų apskaitos principai yra taikomi pajamoms, o tik vėliau apskaičiuojamas pelnas (apmokestinamos pajamos) ir nuo jo skaičiuojami mokesčiai.

Tai kokie gi tie principai?

Pinigų apskaitos principas lengviausias ir paprasčiausias. Nesvarbu, kada įvyko pardavimas, kada perduota prekė ar suteikta paslauga, bet pajamos pripažįstamos tuomet, kai gauti pinigai. Dažniausiai šie momentai gali sutapti, pavyzdžiui, kai pirkėjas sumoka iš karto, bet dažnai yra suteikiami mokėjimų atidėjimai ar sumokamas avansas.

Kaupimo apskaitos principas – priešingas. Pajamos registruojamos tada, kai buvo suteikta paslauga ar parduotos prekės, nesvarbu, kada gautas apmokėjimas.

Pateikiame pavyzdžius, kaip apskaitoje registruoti pajamas reikėtų vienu ar kitu atveju.

2019 m. gruodžio mėnesį asmuo, vykdantis individualią veiklą, pagal pažymą gavo 500 Eur avansą už vestuvių fotosesiją, kuri bus 2020 m. gegužės mėnesį. Visa fotosesijos kaina 1200 Eur. Įvykus fotosesijai 2020 m. gegužės mėnesį asmuo išrašė sąskaitą ir užsakovai sumokėjo likusią sumą – 700 Eur.

Pinigų apskaitos principas

2019 gruodžio mėn. pajamos – 500 Eur.

2020 gegužės mėn. pajamos – 700 Eur.

Kaupimo apskaitos principas

2020 gegužės mėn. pajamos – 1200 Eur.

2019 m. lapkričio mėnesį parduota prekių už 300 Eur ir pirkėjui suteiktas 30 d. apmokėjimo terminas, bet pirkėjas pavėlavo ir sumokėjo 2020 m. sausio mėnesį.

Pinigų apskaitos principas

2020 sausio mėn. pajamos – 300 Eur.

Kaupimo apskaitos principas

2019 lapkričio mėn. pajamos – 300 Eur.

2019 m. gruodžio mėnesį parduota prekių už 100 Eur ir iš karto gautas apmokėjimas. Tai 2019 m. gruodžio mėnesio pajamos.

Pinigų apskaitos principas

2019 gruodžio mėn. pajamos – 100 Eur.

Kaupimo apskaitos principas

2019 gruodžio mėn. pajamos – 100 Eur.

Skirtingas pajamų pripažinimas lemia ir skirtingus mokesčių dydžius, todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti tinkamą pajamų apskaitos principą, vadovaujantis dviem taisyklėmis:

  1.  Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas privalo apskaityti savo pajamas pagal pinigų apskaitos principą.
  2. Jeigu Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas yra PVM mokėtojas ar savo veikloje naudoja ilgalaikį turtą, tada jam privalomas kaupimo apskaitos principas.

Kaupimo principas privalomas tą mokestinį laikotarpį, kada gyventojas buvo registruotas PVM mokėtoju ar savo veikloje pradėjo naudoti ilgalaikį turtą, apie kurį pranešė Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikdamas formą FR0457. (Pvz., gyventojas, vykdantis individualią veiklą, įsiregistravo PVM mokėtoju 2019 m. gruodžio 1 d. Visos 2019-ųjų metų pajamos turi būti apskaičiuotos taikant kaupimo apskaitos principą).

Kaupimo apskaitos principą privaloma taikyti iki veiklos pabaigos, net jeigu gyventojas ir išsiregistravo iš PVM mokėtojų arba nustojo savo veikloje naudoti ilgalaikį turtą. Vienas apskaitos principas privalomas ir vykdant kelių rūšių individualią veiklą vienu metu. Tačiau jeigu gyventojas nutraukia individualią veiklą pagal pažymą ir po kiek laiko užregistruoja naują, jam taikomas pinigų apskaitos principas, iki kol jis atitiks vieną iš anksčiau išvardytų sąlygų.

Pabaigai. Kaupimo apskaitos ir pinigų apskaitos principai lemia ir nuostolio perkėlimą ateinantiems metams. Taikant pinigų apskaitos principą, gyventojas negali savo patirto nuostolio perkelti į kitus metus, o taikant kaupimo apskaitos principą, tai yra galima.

Gyventojas 2019 m. pardavinėjo prekes internetu ir uždirbo 3000 Eur pajamų bei patyrė 3250 Eur išlaidų. Jo apmokestinamosios pajamos (pelnas) yra –250 Eur, t. y. gyventojas 2019 m. patyrė nuostolį.  2020 m. buvo sėkmingi ir gyventojas uždirbo 4000 Eur pajamų ir patyrė 3300 Eur išlaidų. T. y. 2020 m. jo apmokestinamos pajamos (pelnas) yra 700 Eur.

Pinigų apskaitos principas

2019 m. deklaruojamas rezultatas 0.

2020 m. deklaruojamas pelnas 700 Eur.

Kaupimo apskaitos principas

2019 m. deklaruojamas nuostolis –250 Eur.

2020 m. deklaruojamas pelno ir nuostolio skirtumas 450 Eur

(700 – 250) = 450 Eur.

Taikant pinigų apskaitos principą, už 2020 m. mokesčiai bus sumokėti nuo 700 Eur, taikant kaupimo apskaitos principą – nuo 450 Eur.

Todėl kartais verta pagalvoti, kad sudėtingesnis pajamų apskaitos principas gali būti daug naudingesnis, ypač kai pirmi veiklos metais reikalauja didelių investicijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.