Individualios veiklos mokesčiai 2020 metais

Patvirtinus biudžetą ir lydinčius teisės aktus, aiškėja, kad 2020 metais didelių pokyčių gyventojams vykdantiems individualią veiklą pagal pažymą nenumatyta.

Socialinio draudimo įstatymo 10 straipsnio pakeitimai, kuriais siekta suvienodinti individualią veiklą pagal pažymą vykdančių gyventojų ir mažosios bendrijos narių mokestinę bazę (nuo kurios skaičiuojamos socialinio ir sveikatos draudimo įmokos) iki 60% ir socialinio draudimo įmokų lubas padidinti nuo 43  iki 60 vidutinių šalies darbo užmokesčių nepriimti.

Svarbiausiu pakeitimu išlieka, jeigu asmuo papildomai kaupia pensijai  ir 2019 metais pasirinko mokėti papildomą 1,8% nuo pajamų. 2020 metais šis dydis keičiasi ir didėja iki 2,1%. Nekaupiantiems arba tiems, kurie pasirinko maksimalų 3% papildomą kaupimą, pakeitimų nėra.

Taip pat pakeitimai išlieka susiję su minimalios mėnesinės algos padidėjimu nuo 555 Eur iki 607 Eur.

Žemiau pateikiame atnaujintą informaciją 2020 metams.

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas moka šiuos mokesčius:

 • Gyventojų pajamų mokestį;
 • Socialinio draudimo įmokas;
 • Sveikatos draudimo įmokas.

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas 15%, tačiau šiam mokesčiui taikomas pajamų mokesčio kreditas, kuris sumažina mokėtiną gyventojų pajamų mokestį, t. y.:

 • kai per metus apmokestinamos pajamos (pelnas) neviršija 20 000 Eur taikomas Gyventojų pajamų mokesčio tarifas 5%;
 • kai per metus apmokestinamos pajamos (pelnas) nuo 20 000 Eur iki 35 000 Eur taikomas Gyventojų pajamų mokesčio tarifas proporcingai didėja nuo 5% iki 15%;

 • kai per metus apmokestinamos pajamos (pelnas) viršija 35 000 Eur, tai Gyventojų pajamų mokesčio tarifas 15%.

Gyventojų pajamų mokestis sumokamas Valstybinei mokesčių inspekcijai iki kitų metų gegužės 1 dienos (už 2020 metus sumokėti Gyventojų pajamų mokestį reikės iki 2021 m. gegužės 1 dienos). Jeigu veikla nuostolinga, šio mokesčio mokėti nereikia. T.y. jis mokamas tik nuo apmokestinamųjų pajamų (pelno).

Socialinio draudimo (VSD) ir Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų tarifai:

 • Socialinio draudimo įmokos 12,52% ( + 2,1% arba  + 3% jei asmuo kaupia pensijai papildomai) ir 6,98% Sveikatos draudimo įmokų.
 • Socialinio draudimo ir Sveikatos įmokos skaičiuojamos nuo 90% apmokestinamųjų pajamų (pelno) sumos per metus.
 • Taikomos įmokų lubos 43 Vidutiniai šalies darbo užmokesčio dydžiai.

Socialinio draudimo ir Privalomo sveikatos draudimo įmokų apskaičiavimas priklauso nuo to ar gyventojas jau turi Socialinį ir Sveikatos draudimą. T.y. ar yra dirbantis, pensininkas, mama auginanti vaikus ir t.t.  Šiems asmenims Socialinio draudimo ir Privalomojo sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos tik nuo 90% apmokestinamųjų pajamų (pelno) sumos per metus ir sumokamos Socialinio draudimo fondo valdybai SoDrai kartą per metus iki kitų metų gegužės 1 dienos. Jei veikla nuostolinga – mokėti nereikia.

IV apmokestinimas 2019 ir 2020  metais, kai gyventojas jau turi Socialinį ir Sveikatos draudimą

Kaip keisis IV apmokestinimas 2019 metais_2018_lapkricio26-page-002*Skaičiavimuose pateikta, kad gyventojas nekaupia papildomos pensijos.

Asmeniui, kuriam ši veiklos forma yra pagrindinės pajamos ir gyventojas nėra niekur kitur draustas Privalomu sveikatos draudimu, svarbu atsiminti, kad prievolė susimokėti Privalomą sveikatos draudimą tenka nuo nemažesnės sumos, nei minimali mėnesinė alga, nepriklausomai  ar jo veikla buvo pelninga ar ne. 

2019 metais Privalomo sveikatos draudimo įmokos dydis yra 38,74 Eur. (555 Eur *6,98%).

2020 metais Privalomo sveikatos draudimo įmokos dydis yra 42,37 Eur. (607 Eur *6,98%).

Privaloma sumokėti Socialinio draudimo fondo valdybai SoDrai iki einamo mėnesio paskutinės dienos. (už 2020 metų gegužę iki 2020 metų gegužės 31 dienos). 

Gyventojas, kuris neturi Socialinio draudimo, gali pats pasirinkti, kaip jis nori mokėti Socialinio draudimo įmokas. Ar jis mokės tik nuo uždirbto pelno ar savarankiškai nuo sumos nemažesnės, nei Minimali mėnesinė alga.  Tai aktualu tiems, kuriems svarbu kaupti socialinio draudimo stažą. Vieneri metai stažo sukaupiami tik jei sumokama įmokų suma nemažesnė, nei nuo dvylikos minimalių mėnesinių atlyginimų. 

2019 metais Socialinio draudimo įmokos dydis  (jei nekaupiama pensijai papildomai) už vieno mėnesio stažą yra 69,49 Eur (555 *12,52%).

2020 metais Socialinio draudimo įmokos dydis  (jei nekaupiama pensijai papildomai) už vieno mėnesio stažą yra 76 Eur (607 Eur *12,52%).

Svarbu atsiminti, kad jeigu gyventojas vykdantis Individualią veiklą pagal pažymą nėra draustas kitur jam privaloma susimokėti Privalomą sveikatos draudimą nuo nemažesnės sumos nei minimali mėnesinė alga (42,37 Eur – 2020 metais). Tačiau gyventojas savanoriškai pasirenka ar nori sumokėti Socialinio draudimo įmokas nuo nemažesnės sumos, nei minimali mėnesinė alga.

IV apmokestinimas 2019 metais, kai Socialinio ir Sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos nuo sumos nemažesnės, nei minimali mėnesinė alga

Kaip keisis IV apmokestinimas 2019 metais_2018_lapkricio26-page-004

IV apmokestinimas 2020 metais, kai Socialinio ir Sveikatos draudimo įmokos skaičiuojamos nuo sumos nemažesnės, nei minimali mėnesinė alga

*Skaičiavimuose pateikta, kad gyventojas nekaupia papildomos pensijos.

Individualią veiklą pagal pažymą vykdančio gyventojo, kuris nėra draustas socialiniu ir sveikatos draudimu kitur (ar valstybės lėšomis), bei siekiančio gauti socialinio draudimo stažą mokestinė našta padidėja 2,5 p.p., jeigu asmuo gauna nedideles pajamas. Asmeniui uždirbus daugiau nei 8094 Eur pelno (apmokestinamųjų pajamų) per metus mokesčių našta išlieka nepakitusi.

Individualią veiklą vykdantis gyventojas gali nemokėti Socialinio draudimo įmokų, net jeigu ir jo veikla pelninga, jei atitinka šiuos kriterijus:

 • tai pirma savarankiška veikla nuo 2018-01-01;
 • gauna (jiems yra paskirta) pensija ar netekto darbingumo (invalidumo) pensija;
 • gauna šalpos pensiją ar šalpos kompensaciją, išskyrus šalpos našlaičių pensiją;
 • gauna su socialinio draudimo santykiais susijusią (socialinio draudimo) senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės, Europos ekonominės erdvės valstybės, Šveicarijos Konfederacijos arba šalies, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautinę sutartį dėl socialinės apsaugos taikymo;
 • yra laisvės atėmimo vietose, psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
 • yra sukakęs senatvės pensijos amžius.

Pasirinkus pasinaudoti lengvata svarbu atsiminti, kad laikotarpis nebus įskaitomas į stažą ir tuo laikotarpiu gyventojas nebus laikomas apdraustu valstybiniu socialiniu draudimu.

Individuali veikla daugeliui atrodo sudėtinga. Lengva pasiklysti tarp GPM, PSD ir VSD, o dar mokesčių kreditas, pajamų pripažinimo principas ir daug kitų nemažiau svarbių niuansų.  Individuali veikla suteikia ir pasirinkimus, kurie gali smarkiai sumažinti mokamus mokesčius, sutaupyti laiko. Norisi sužinoti daugiau? Siūlome pasinaudoti mūsų paslauga Individualios veiklos pagal pažymą konsultacijos.

11 komentarų

 1. Audra Atsakyti

  Sveiki!Esu dirbanti,norėčiau užsiimti individualia veikla pvz.2 dienas per savaitę,gyvenu Vilniuje,gyvenama vieta deklaruota Zarasų raj.,kur turėčiau kreiptis?Ačiū!

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena, Audra,

   dėl Individualios veiklos įteisinimo turėtumėte kreiptis į bet kurį Valstybinės mokesčių inspekcijos padalinį arba prisijungus prie savo asmeninės ManoVMI paskyros pateikti prašymą įregistruoti veiklą.
   Šiuo atveju turėtumėte įsivertinti ar Jums patogiau individuali veikla pagal pažymą ar vykdyti veiklą turint verslo liudijimą (“išsipirkti patentą” ), jeigu verslo liudijimas yra galimas Jūsų veiklos pobūdžiui.

 2. Rasa Atsakyti

  Laba, jeigu turiu būtinąjį darbo stažą pensijai, bet iki pensinio amžiaus likę keletas metų ir noriu užsiimti individualia veikla, kokių mokesčių nebereikia mokėti? Kiek žinau, nereikia PSD, nes sveikatos draudimą jau garantuoja valstybė. O kaip dėl Sodros mokesčio?

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena, Rasa,

   sveikatos draudimu valstybės lėšomis yra draudžiami asmenys, kuriems suėjęs pensijinis amžius, t. y. „pensininkai“. Jūsų atveju rekomenduočiau kreiptis į Ligonių kasas ir įsitikinti ar tikrai esate drausta valstybės lėšomis. (Gali būti ir kitų aplinkybių, kurių čia neišsakėte).
   1. Jeigu sveikatos draudimu esate drausta kitur (pvz. dirbanti pagal darbo sutartį) ar valstybės lėšomis, tai mokesčius mokėti reikės tik nuo apmokestinamųjų pajamų (pelno). Jeigu veikla bus nuostolinga, tai mokėti nieko nereikės.
   Nuo uždirbto pelno mokami mokesčiai PSD (sveikatos draudimo), VSD (valstybinio socialinio draudimo) ir GPM (gyventojų pajamų mokestis).

   2. Jeigu nesate drausta sveikatos draudimu kitur ar valstybės lėšomis, tai PSD privalėsite mokėti kiekvieną mėnesį nemažiau kaip nuo minimalios algos t. y. 42,37 eur, nepriklausomai ar veikla bus pelninga ar ne. Likusius mokesčius VSD ir GPM turėsite sumokėti nuo pelno. Jeigu per metus būsite sumokėjusi mažiau PSD, nei apskaičiuota nuo pelno, tai turėsite primokėti skirtumą. Jeigu daugiau – skirtumas negrąžinamas.

   Straipsnio gale galite rasti kriterijus, kada asmuo gali nemokėti VSD, net jeigu veikla pelninga.

 3. Algis Atsakyti

  Laba diena.
  Esu pensininkas norėčiau užsiimti individualia veikla pagal pažymą.
  (statybos projektavimo konstrukciniai darbaiI.) Kokių mokesčių man
  nereiktų mokėti ir kokius reiktu.

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena, Algi,

   asmuo, kuris yra išėjęs į senatvės pensiją, gali pasinaudoti Socialinio draudimo įstatymo lengvata ir nemokėti VSD ir PSD (SoDros ir Sveikatos) įmokų. Šiuo atveju Jums reikės mokėti tik Gyventojų pajamų mokestį nuo 5 proc. iki 15 proc., priklausomai nuo Jūsų uždirbtų apmokestinamųjų pajamų (pelno)

 4. Jurgita Atsakyti

  Sveiki, dirbu aukle su verslo liudijimu, nuo liepos menesio turiu pereiti prie veiklos su pazyma.Ar teisingai supratau kad turesiu kas menesi moketi vsd 76e ir psd 42,37, o pelno mokesti susimoketi iki kitu metu geguzes 1d 5%nuo uzdirbtu pinigu? Aciu.

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena, Jurgita,
   PSD 42,37 eur prialėsite mokėti kiekvieną mėnesį, jeigu nesate drausta kitur (pv.z dirbanti pagal darbo sutartį nors ir kelias valandas). Mokėti kas mėnesį PSD nereikės jeigu esate drausta valstybė lėšomis (pensininkė, auginate mažamečius vaikus ir t.t.).
   Ar mokėti VSD kas mėnesį galite pasirinkti ar norite ar ne.
   Nuo uždirbtų pajamų reikia susimokėti ir GPM 5 proc. (jeigu pelnas per metus neviršija 20 tūkst. eur) ir PSD ir VSD. Jeigu mokėjote PSD ir VSD metų eigoje ir uždirbote pelno daugiau nei 12 minimalių atlyginimų, tai turite susimokėti skirtumą nuo pelno apskaičiuotų PSD ir VSD ir sumokėtų metų eigoje.
   PSD ir VSD mokama nuo pelno (PSD =pelnas*0.9*6.98 proc. ir VSD=pelnas*0.9*12.52 proc. (jeigu nekaupiate papildomos pensijos)), tačiau PSD yra prievolė sumokėti nuo nemažiau negu 12 minimalių algų, jeigu nesate drausta sveikatos draudimu.

 5. Radvilė Atsakyti

  Laba diena,

  noriu išsiimti individualią veiklą pagal pažymą ir mane domina keletas patikslinimų:
  1) Ar gerai suprantu, jog pirmus metus būsiu atleista nuo VSD ir socialinio draudimo įmokų kas mėnesį, jei tai bus mano pirma savarankiška veikla nuo 2018 m.?
  2) Pirmus IV vykdymo metus privalėsiu mokėti tik PSD kas mėnesį bei GPM mokestį vieną kartą metų gale? Net jei kaupiu pensiją papildomai 3%?

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena,

   taip, suprantate teisingai.
   PSD mokėti reikės, jeigu nebūsite drausta kitur. Pvz dirbanti ar drausta valstybės lėšomis.

 6. Aušra Atsakyti

  laba diena,
  noriu užduoti klausimą. Ūkininkas užsiima individualia žemės ūkio veikla, niekur nedirbantis, nedraustas. Už 2020 metus kas mėnesį mokėjo PSD ir VSD įmokas. Per metus 508,44 ir 912,00.
  Deklaruojant 2020 metų pajamas suvedus duomenis į SODROS skaičiuoklę – pajamos minus leidžiami atskaitymai be VSD ir PSD įmokų (55000,00-50000,00 =5000*90%=4500 skaičiuoklėje rodo, kad
  4500*12,52%=563,40 VSD privaloma mokėti (skirtumas 912-563,40 = 348,60) ar bus ūkininko leidžiami atskaitymai. Kas mėnesį ūkininkas savarankiškai mokėjo VSD įmokas ir teikė SODRAI SAV pranešimus.
  PSD – 508,44 privaloma mokėti
  Pildant GPM deklaraciją už 2020 metus, suformavus deklaraciją iškrenta, kad mokėtina VSD suma 912, o ne 563,40, o PSD 4500*6,98%=314,10
  Kokias VSD ir PSD sumas ūkininkas gali priskirti leidžiamiems atskaitymams.

  ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.