Įšaldyti pinigai „Sodros“ sistemose

Mažosios bendrijos (MB) susidūrė su keista situacija. „Sodros“ teisininkams interpretavus sveikatos draudimo įmokų mokėjimo terminus, daugelis priversti sumokėti privalomo sveikos draudimo (PSD) įmokas, net kai tokios prievolės iš tikro nėra – „Sodra“ draugiškai sako, kad dabar sumokėti privalote, o po kitų metų gegužės 1 d. pinigus Jums grąžinsime. Ši situacija per 2022 m. įšaldys 620 smulkiajam verslui priklausančių eurų, kuriuos atgauti bus galima tikėtis tik po 2023 m. gegužės 1 d., t. y. tik pasibaigus metiniam gyventojų pajamų deklaravimui.

Su šiuo keistu reikalavimu susidūrė tos mažosios bendrijos, kurių nariai yra drausti sveikatos draudimu valstybės lėšomis (nustatytas nedarbingumas, auginantys mažamečius vaikus ir kt.). Už šiuos narius MB kas mėnesį mokėti PSD įmokas nėra privaloma, jos skaičiuojamos tik nuo tos sumos, nuo kurios privalomai skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos. Įstatyme juodu ant balto parašyta, kad PSD ir VSD įmokas privaloma mokėti tik nuo asmeniniams poreikiams išsiimtų lėšų. Jeigu narys jokių lėšų asmeniniams poreikiams iš mažosios bendrijos neišsiėmė, tai PSD ir VSD įmokų mokėti nereikia.

Tačiau mažoji bendrija gali savanoriškai mokėti VSD įmokas už savo narį, kad jis būtų apdraustas socialiniu draudimu ir susirgęs ar išėjęs motinystės, tėvystės atostogų gautų priklausančias išmokas, taip pat kad kauptųsi privalomas stažas senatvės pensijai. Sumokėjus šias įmokas įprastai pateikiamas pranešimas apie savarankiškai dirbančius asmenis (SAV), kad būtų nurodytą, už kurį narį VSD įmokos buvo sumokėtos.

Iki šiol sistema buvo paprasta ir draugiška:

MB narys gali neišsiimti lėšų asmeniniams poreikiams iš mažosios bendrijos ar išsiimti mažai, nes verslo pradžioje įmonė dar neuždirba pakankamai pelno, MB narys yra vadovas ir gauna atlygį pagal civilinę vadovavimo sutartį ar išsimoka pelną. Todėl aukščiau aprašytą schema yra pakankamai dažna.

Šiemet „Sodra“ savo nuomonę pakeitė: „Šiuo atveju neturi įtakos faktas, kad asmuo yra draustas sveikatos draudimu valstybės lėšomis, nes jeigu pateikiamas SAV pranešimas ir skaičiuojamos VSD įmokos, turi būti skaičiuojamos ir PSD įmokos.

Jeigu metams pasibaigus po kitų metų gegužės 1 d. paaiškėja, kad realiai MB narys iš mažosios bendrijos neišsiėmė lėšų asmeniniams poreikiams (ar išsiėmė mažiau, negu nurodyta teiktuose SAV pranešimuose), apskaičiuotos PSD įmokos yra perskaičiuojamos, nes šios įmokos yra skaičiuojamos tik nuo pajamų, nuo kurių privalomai skaičiuojamos VSD įmokos, t. y. 50 proc. asmeniniams poreikiams išsiimtų lėšų sumos (neskaitant PSD įmokų priskaitymų nuo minimalios mėnesinės algos).“ (2021 11 22 „Sodros“ atsakymas į paklausimą).

Susidarė situaciją, kad jeigu MB narys yra draustas sveikatos draudimu valstybės lėšomis, iš mažosios bendrijos lėšų neišsiima pinigų asmeniniams poreikiams ir mažoji bendrija savanoriškai kas mėnesį moka VSD įmokas, tai per 2022 m. ji turės sumokėti 620 Eur PSD įmokų, kurių mokėti neprivalo, o jas susigrąžinti galės tik po 2023 m. gegužės 1 dienos. Smulkiajam verslui tai nemaža suma, įšaldyta metams laiko.

 

Mažosios bendrijos susidūrė su reikalavimu susimokėti PSD įmokas už laikotarpį nuo liepos 1 d. ir net inspektorių gąsdinimais, kad PSD įmokos bus nuskaičiuotos nuo sąskaitų. „Sodros“ konsultantai telefonu sutinka, kad ši situacija keista ir pataria vienintelę išeitį – SAV pranešimą už metus pateikti tik po to, kai MB narys pateikia savo metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją. Tačiau šiuo atveju narį ligos ir kitais atvejais priklausančios išmokos pasiektų tik po SAV pranešimo, t. y. vėluotų daugiau nei metus. Lieka užburtas ratas – arba mažosios bendrijos pinigai, arba nariui priklausančios išmokos ilgiau nei metus bus įšaldyti „Sodros“ sistemose.

2 komentarai

 1. Darelas Atsakyti

  Nesuprantu, prie ko čia SAV pranešimas ir ligos išmokos, jei MB narys PSD nemoka ir ligos išmokos jam priklauso kitu pagrindu, nesusijusiu su jo naryste MB?

  • SkaiciuMazgas AutoriusAtsakyti

   Laba diena,
   jeigu asmuo yra draustas socialiniu draudimu kitur (pvz. dirbantis), tai jis neteikia SAV pranešimo ir dažniausiai nemoka VSD įmokų.
   Ligos išmoka priklauso tada, kai už asmenį yra mokamos socialinio draudimo VSD įmokos. (PSD įmokos suteikia teisė į nemokamą gydymą, o VSD įmokos į išmokas iš Sodros).
   SAV pranešimas yra teikiamas, kai asmuo nėra draustas socialinių draudimu kitur, moka VSD įmokas metų eigoje ir nori, kad šios įmokos būtų įskaitytos nelaukiant kitų metų gegužės 1 d. Šis veikslas atliekamas savanoriškai.

   T.y. asmuo gali būti draustas valstybės lėšomis sveiktos draudimu, tačiau Socialinis draudimas atsiranda tik tada, kai mokamos VSD įmokos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.